פיתוח גוף

אחת הסיבות המרכזיות שבגינן אוהבים אנשים רבים להגיע לחדר כושר היא פיתוח גוף. בלועזית קוראים לזה באדי בילדינג והכוונה היא לא לעיצוב או חיטוב הגוף, אלא לבניית מבנה גוף שרירי מובהק. יחד עם זאת, פיתוח הגוף יכול להתבצע במינונים שונים ומשתנים ולא כל מי שמפתח את הגוף חייב להגיע לרמה של מר עולם. רבים למעשה בוחרים לבצע פיתוח גוף למטרת חיטוב ועיצוב בסיסיים. מה חשוב לדעת על אימוני פיתוח הגוף? על כך בשורות הבאות.

פיתוח גוף

מה זה פיתוח גוף?

הסיבות בגינן אנשים פונים לחדרי כושר ולמאמני כושר אישיים, הן רבות ומגוונות. ישנם אנשים המעוניינים לשפר יציבה, הליכה, גמישות או ליקויים בריאותיים שנוצרו בגין תאונה, פציעה או מחלה כלשהי. אחרים מייעדים את האימונים שלהם לצורך הפחתת משקל, שיפור סיבולת לב ריאה, שיפור זרימת הדם בגוף ושיפור כללי של הבריאות הכללית. אחרים פשוט רוצים לעצב ולחטב את גופם ובראש הסולם עומדים הבאדי בילדרז שבונים את גופם באימוני פיתוח גוף. המדובר למעשה באימונים שמתמקדים בנפח השריר ומיועדים לאמץ מאוד את השריר בכדי לבנות אותו בצורה ממוקדת. פיתוח גוף יכול להתבצע במינונים שונים וברמות שונות, החל מאנשים המתאמנים לרמה של מר עולם עם ניפוח מאסיבי של השרירים וכלה באנשים שמעוניינים לבנות שרירים במטרה לחטב את הגוף בצורה מעודנת ועדינה יותר.

תרגילי פיתוח גוף ייעודיים

בכדי לפתח את שרירי הגוף יש צורך בביצוע תרגילים בצורה מאוד מסוימת שעונה על מספר קריטריונים. העיקרון החשוב ביותר בתהליכי פיתוח גוף הוא העיקרון של סטים קצרים במאמץ מקסימלי, או במילים אחרות הרמה של משקלים גבוהים מאוד, במאמץ ניכר מאוד אבל עם מספר חזרות מועט יחסית. זאת בניגוד למשל, לאימונים אירוביים המבוססים על המון חזרות במשקלים קלים. בניית שריר מתבצעת כאשר במהלך האימון אנו קורעים למעשה את סיבי השריר ומאפשרים לו להיבנות מחדש, כשבכל תהליך קריעה ובנייה, השריר למעשה גדל. בכדי ליצור את האפקט הזה יש להפעיל עומס רב על השריר וזאת הסיבה שבגינה מבוססים התרגילים בתהליכי פיתוח גוף על משקלים כבדים מאוד. המשקלים הכבדים הם הסיבה שמדובר בסטים קצרים.

על מה חשוב להקפיד בתהליכי פיתוח גוף?

ובכן, תהליכי פיתוח גוף הם תהליכים שיש לבצע בצורה מקצועית ומבוקרת ותמיד נכון לבצע אותם בליווי של מאמן כושר אישי, לבטח בשלבים הראשונים עד שאתם מתחילים לשלוט בתהליכים בעצמכם. יחד עם זאת, ישנם שני אלמנטים עליהם חשוב מאוד להקפיד באופן מיוחד:

אימונים מאוזנים

דבר חשוב מאוד באימוני פיתוח גוף הוא אימונים מאוזנים, או במילים אחרות, אימונים שכוללים בתוכם את כל שרירי הגוף בצורה מאוזנת. מתאמנים שלא מקפידים על כלל זה עלולים להגיע למצב בו הגוף לא מפותח ולא מעוצב אלא דווקא מעוות. כך למשל, אם תשקיעו המון בשרירי הידיים ומעט בשרירי החזה, הידיים שלכם יתנפחו בצורה דרמטית בעוד שרירי החזה שלכם יהיו מדולדלים יחסית. העיוות השכיח ביותר הוא חוסר סימטריה בין חלק הגוף העליון בו כולם משקיעים, ובין חלק הגוף התחתון אותו רבים מזניחים. על כן, בכל תהליך של פיתוח גוף, חשוב מאוד להקפיד על אימונים מאוזנים המתייחסים לכל שרירי הגוף ויוצרים פיתוח של כל השרירים בצורה מאוזנת.

תזונה מרובת חלבון

אלמנט חשוב נוסף הוא תזונה הכוללת בתוכה שיעור גבוה של חלבון. כפי שאמרנו קודם לכן, בתהליכי פיתוח גוף, מתרחש תהליך של קריעת שרירי הגוף ובנייתם מחדש. תהליך הבנייה הזה מתחיל מיד לאחר סיום האימון והוא דורש כמות גבוהה מאוד של חלבון. באדי בילדרז נוהגים להשתמש באבקות חלבון (פרוטאין), שמספקות כמות גדולה של פרוטאין בצורה מרוכזת. לחילופין, ניתן להשיג את החלבון ממזונות כמו ביצים, דגים, מוצרי חלב, סויה וכדומה, אבל בסך הכל ההתנהלות צריכה להיות מקצועית ומודעת במטרה להבטיח שהגוף מקבל את רמת החלבון הנדרשת על מנת לבנות את השריר במלוא הפוטנציאל שלו. תהליכי פיתוח גוף בהם הגוף לא מקבל את כמות החלבון הדרושה לו, הם תהליכים שהתוצאות בהם תהיינה חלקיות מאוד וקצב ההתקדמות יהיה איטי למדי.

ככלל, בכל סוגי אימוני הכושר ובכלל זה גם באימוני פיתוח גוף, חשוב מאוד לעבוד על פי תכנית אימונים מסודרת ורצוי גם בליווי מאמן כושר אישי.

אימון EMS

מלאו פרטים לגבי כל שאלה ונציג מומחה יחזור אליכם בהקדם.

עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק הוא סוג עיסוי עוצמתי במיוחד, הפועל על הרבדים העמוקים ביותר של רקמות השרירים. הוא מתאפיין בפעולות לחיצה ולישה אינטנסיביות, ובהתמקדות באזור מסוים

קרא עוד »