איך טיפול בגלי הלם יכול לעזור לפציעות ספורט ולאיזה פציעות ספורט הוא הכי רלוונטי

טיפול בגלי הלם נעשה כבר בשנות התשעים המוקדמות, אך מאז מחקרים רבים נערכו על מנת לבחון את היעילות שלהם על מטופלים שונים ובעיקר בקרב מתעמלים וספורטאים הנוטים להיפצע לעיתים תכופות יותר. עם השנים, הטכנולוגיה התפתחה סביב הטיפולים בגלי הלם ומאפשרת לנו לייצר כלים ואמצעיים מתקדמים יותר לצורך טיפול בפציעות ספורט ברמות שונות.

טיפול בספורטאים ומתעמלים – באמצעות גלי הלם

אנשים נוטים להיפצע ולחטוף מחלות, ואצל ספורטאים זה קורה אף לעתים קרובות. גם תנועה לא נכונה הכי קלה יכולה להשבית ספורטאי מצטיין מלהמשיך ולהתעמל או להתחרות עד שיעבור תהליך שיקום והחלמה שלם על מנת שהוא יוכל לחזור ולתפקד. אלא שלפעמים תהליך ההחלמה עשוי לקחת זמן רב או שהוא לא ייעשה בצורה איכותית ומלאה לולא התערבות טיפולית מיוחדת. הפתרון האופטימלי הוא טיפול בגלי הלם שעוזר לשקם את האזור הפגוע ולהאיץ את תהליך ההחלמה של רקמות רכות, גידים, שרירים ומפרקים.

טיפול בגלי הלם, הנקרא גם בראשי תיבות ESWT, הינו טיפול בהלם חוץ גופי, כלומר אינו כולל התערבות פולשנית. מכאן היתרון המשמעותי של האמצעי טיפול הזה על פני טיפולים אחרים המערבים ניתוח או פעולה כירורגית מורכבת יותר. לא צריך להרדים או לבצע הליך מסובך מדי, באמצעות כלים ואמצעים משוכללים ניתן מבחוץ להקרין על האזור הפגוע ולטפל בו נקודתית ללא שום סיכון. הטיפול הזה כבר שנים משמש במדינות רבות בעולם לטיפול בפציעות שונות ובייחוד פציעות ספורט של הגידים, המפרקים והשרירים.

היעילות והבטיחות של טיפול בגלי הלם על מטופלים שעברו פציעות ספורט ואורטופדיות נבחנה כבר שנים רבות בעולם המחקר, וכל הזמן הכלים משתכללים על מנת להביא למטופלים שיטת החלמה מהירה ובטוחה יותר. כיום, קיימים בעיקר שני סוגים של טיפול באמצעות גלי הלם. יש מה שנקרא טיפול בגלי הלם רדיאלי, והשיטה השנייה נקראת טיפול ממוקד.

איך גלי הלם עוזרים לריפוי הגוף?

הגוף שלנו רגיש לגירויים שונים ובהתאם להם מגיב אליהם בהתאם, וזה כולל גם גירויים שאינם נראים לעין או כאלה שממבט ראשון נראה שלא אמורה להיות להם השפעה כביכול. טיפול בגלי הלם עושה שימוש באנרגיה המופקת מגלי קול בעלי תדרים מיוחדים. לא מדובר בקרינה אלא בגל קול מכאני. גל הקול מכוון אל כיוון הרקמה הפגועה, מדחס מייצר את לחץ האוויר שגורם לרטט על גבי המקום הדרוש שיקום. כאשר אנרגיית הקול פוגעת ברקמה הפגוע, התהליך מעורר שרשרת של תגובות שבסופן יש האצה בתהליך הריפוי הטבעי של הגוף, ובייחוד ייצור והפעלה של תאים ממערכת ההגנה והשיקום של הגוף.

טיפול בגלי הלם לא אמור להחליף את המפגשים עם הצוותים הרפואיים השיקומיים שאתם מקבלים מהם טיפול. חשוב לבצע את התהליך בהשגחה ופיקוח של גורמים רפואיים מומלצים שיכווינו אתכם לבצע את ההליך בצורה שהכי תועיל לכם והכי תסייע לכם להחלים במהרה. בנוסף לטיפול בגלי הלם תצטרכו להקפיד על המשך סדרת טיפולים פיזיותרפים.

כמה דגשים לפני תחילת הטיפול בגלי הלם

מדובר בהליך הכולל שלושה עד חמישה מפגשים בהם משתמשים בגלי הלם על המקומות הפגועים. ההפרש בין טיפול לטיפול יכול להיות שבוע בערך. מומלץ ביותר להימנע מנטילת תרופות אנטי דלקתיות לפני הטיפולים. חשוב מאוד לא להפעיל לחץ ומאמץ על הגוף לכל אורך תקופת השיקום שלא בהמלצת גורמים רפואיים מקצועיים.

טיפול בגלי הלם יכול להחזיר אתכם לתפקד במהרה. שקלו לעבור תהליך של טיפול בגלי הלם וחזרו לשגרת חיים בריאה ומאוזנת!

קרדיט תמונה: freepik

מלאו פרטים לגבי כל שאלה ונציג מומחה יחזור אליכם בהקדם.

עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק הוא סוג עיסוי עוצמתי במיוחד, הפועל על הרבדים העמוקים ביותר של רקמות השרירים. הוא מתאפיין בפעולות לחיצה ולישה אינטנסיביות, ובהתמקדות באזור מסוים

קרא עוד »

דלקת פרקים בכף רגל

דלקת פרקים היא מצב המתרחש כאשר המפרקים בגוף הופכים דלקתיים. זה יכול להשפיע על כל מפרק, אבל זה משפיע לרוב על הברכיים, הירכיים והידיים. במקרים

קרא עוד »

פיתוח הגוף

פיתוח גוף הוא ספורט שדורש הרבה כוח פיזי וסיבולת. זהו ספורט פופולרי מאוד ואנשים רבים משתתפים בו. פיתוח גוף הוא אחד מענפי הספורט הפופולריים בעולם.

קרא עוד »